Additional information
| Weight | 0.216 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 12.9 × 1.7 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 192 |
| Language | English |
| Edition | Short stories |
| Dewey | 813.6 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
Bookhaus, 4 Rope Walk, Bristol BS1 6ZJ.
Opening hours. Mon & Tues 9am – 6pm, Wed – Sat 9am – 8pm, Sun 10am – 6pm
£10.95
Rooted in the oral tradition of storytelling, ‘Industrial Roots’ is an exceptional collection of domestic vignettes narrated by different female characters. The stories in this book concern mainly the daily experiences of blue-collar life amongst the members of a working class family in Ontario. A woman that wants to steal babies, alcoholic husbands, sisters in love with the same man, aging parents, absent fathers – all have a place in the stories these women tell. Lisa Pike uses a variety of registers, from slang to standard English, to shape the characters’ stories. A playful use of the English language that dissolves the boundaries between the oral and written traditions.
Out of stock
| Weight | 0.216 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 12.9 × 1.7 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 192 |
| Language | English |
| Edition | Short stories |
| Dewey | 813.6 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to analyise how our website is used by you. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site.
