Additional information
| Weight | 0.381 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 15 × 2.2 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 176 |
| Language | English |
| Edition | Paperback original |
| Dewey | 813.6 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
Bookhaus, 4 Rope Walk, Bristol BS1 6ZJ.
Opening hours. Mon & Tues 9am – 6pm, Wed – Sat 9am – 8pm, Sun 10am – 6pm
£9.99
In a ghostly, undefined era and place, a cleaning woman at a museum of art aspires to do more than simply dust the paintings around her. She escapes her lot by marrying a rich man, but having gained a husband, a house, and a maid, she finds that her new life of privilege is no less constrained. Not only has she taken up different forms of time-consuming labour but she is now, however passively, forcing other women to clean up after her. Perhaps another more drastic solution is necessary?
Out of stock
| Weight | 0.381 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 15 × 2.2 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 176 |
| Language | English |
| Edition | Paperback original |
| Dewey | 813.6 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to analyise how our website is used by you. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site.
