Additional information
| Weight | 0.382 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 15.1 × 2.6 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 272 |
| Language | English |
| Edition | Paperback original |
| Dewey | 813.6 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
Bookhaus, 4 Rope Walk, Bristol BS1 6ZJ.
Opening hours. Mon & Tues 9am – 6pm, Wed – Sat 9am – 8pm, Sun 10am – 6pm
£9.99
Hakan Soderstrom is a man who has become a legend. Giant in size, rumoured to be bloodthirsty and fearless, he is known simply as ‘the Hawk’. But behind this myth is a tale of longing and survival. As a young man he is sent from Gothenburg with his brother Linus, to seek their fortunes in New York. In the chaos of the port, he is separated from Linus and finds himself instead on a ship bound for California. Determined to find Linus, Hakan sets out on a journey east, moving against the tide of history, experiencing the Gold Rush and its effects, encountering capitalists and colonialists, explorers and early scientists, and witnessing the formation of America and the betrayal of its dream.
Out of stock
| Weight | 0.382 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 15.1 × 2.6 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 272 |
| Language | English |
| Edition | Paperback original |
| Dewey | 813.6 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to analyise how our website is used by you. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site.
