Additional information
| Weight | 0.266 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 12.9 × 1.8 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 288 |
| Language | English |
| Edition | Short stories |
| Dewey | 863.7 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
Bookhaus, 4 Rope Walk, Bristol BS1 6ZJ.
Opening hours. Mon & Tues 9am – 6pm, Wed – Sat 9am – 8pm, Sun 10am – 6pm
£9.99
Two teen sisters test the boundaries of adulthood on their dad’s peacocking boss; a game between a woman’s father and husband simmers and boils into scalding danger; a daughter creates an elaborate feast for her grieving mother. In these stories of suffocating atmosphere, the ordinary veers into violence and darkness; they are hand grenades thrown at normal life. Mostly set in marginalised urban spaces and foregrounding the voices and experiences of women and children, hungry for what focuses on the terror of normality, prising back its veneer of respectability to reveal seething hostility.
Out of stock
| Weight | 0.266 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 12.9 × 1.8 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Paperback |
| Pages | 288 |
| Language | English |
| Edition | Short stories |
| Dewey | 863.7 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to analyise how our website is used by you. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site.
