Additional information
| Weight | 0.356 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 26.7 × 2.2 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Hardback |
| Pages | 220 |
| Language | English |
| Edition | Hardback original |
| Dewey | 823.92 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
Bookhaus, 4 Rope Walk, Bristol BS1 6ZJ.
Opening hours. Mon & Tues 9am – 6pm, Wed – Sat 9am – 8pm, Sun 10am – 6pm
£14.99
Taking the form of one long email addressed to an estate agent, ‘Goodlord’ is a fictional memoir of habitation, a genre-defying novelistic text that beautifully evokes the people and places of our lives – the spaces of work, those that may or may not be ‘home’, sites of trauma and ecstasy. Showing all the control of voice one would expect from a poet of her rare skill, Ella Frears has created a book that is as funny as it is harrowing, and beautifully skewers the contemporary housing crisis while questioning the fundamental desires, drivers and disappointments that lie at the heart of our obsession with ‘property’.
Out of stock
| Weight | 0.356 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 26.7 × 2.2 cm |
| Author | |
| Publisher | |
| Imprint | |
| Cover | Hardback |
| Pages | 220 |
| Language | English |
| Edition | Hardback original |
| Dewey | 823.92 (edition:23) |
| Readership | General – Trade / Code: K |
We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to analyise how our website is used by you. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site.
